Reklámadót érintő 2015. évi adótörvény változások
Reklámközzététel alatt továbbra is a Reklám törvény szerinti közzétételt kell érteni, de a törvény kifejezetten hangsúlyozza, hogy nincs jelentősége annak, hogy a reklám közzétételére irányuló szerződés meghatározza-e a reklám megjelenésének helyét, idejét vagy módját. Ez a rendelkezés az interneten megjelenített reklámok esetében teszi egyértelművé, hogy akkor is megvalósulhat az adóköteles reklám közzététel, ha a szerződés kifejezetten nem rendelkezik a reklám megjelenési helyéről.
A reklám közzétevője, mint adóalany
A törvény kifejezetten megerősíti azt a már eddig is alkalmazott értelmezést, hogy a reklám közzétevője illetőségétől függetlenül adóalanynak minősülhet.
A reklám megrendelője, mint adóalany
Az eddigi szabályozás szerint az adóköteles reklám megrendelője adóalanynak minősült akkor, ha nem rendelkezett a közzétevő törvényben előírt nyilatkozatával.
Részletek az RSM DTM weboldalán.
2014.12.04.
NAV Tájékoztató
December 22-éig kell dönteni az eváról, és az egyéni vállalkozó járulékfizetés alapjáról
Az idén december 1. és december 22. között választhatják 2015-re az egyszerűsített vállalkozói adó (eva) szerinti adózást az újonnan bejelentkező vállalkozások - közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) pénteken.
Az EVA alól kijelentkezésre 2015.01.01. naptól szintén ugyanezen időszak áll rendelkezésre.
Akik 2014-ben az eva szerint teljesítették adókötelezettségüket, és 2015-ben is fenn akarják tartani ezt az adózási módot, nem kell újra bejelentkezniük.
Kötelezően előírja a kijelentkezést a törvény, ha egy adózó az eva választására jogosító feltételeknek nem felel meg, például adótartozása van.
NAV közlemény: http://nav.gov.hu/nav/ado/eva/Tajekoztato_az_egysze20141125.html
Az egyéni vállalkozók szintén december 22-éig nyilatkozhatnak arról is, hogy a magasabb összegű ellátás érdekében a járulékokat az általánosnál magasabb - a minimálbér másfélszeresét meghaladó - alap után fizetik meg.
Az adatlapok 2014. december 1-jétől lesznek letölthetőek a NAV honlapjáról (http://www.nav.gov.hu), illetve papír alapon is hozzáférhetők a NAV ügyfélszolgálatain. A bejelentések elfogadásáról vagy elutasításáról a NAV értesítést küld.
Hogyan indítsunk webáruházat? - ingyenes előadás sorozat
Hogyan veheti ki részét az internetes kereskedelem egyre növekvő sikereiből, és hogyan indítsa el sikeresen saját webáruházát?
A helyszínekért és időpontokért kattintson ide
Forrás: Webshopexperts
Az áfatörvény legújabb változásai
Ismét módosul az általános forgalmi adóról szóló törvény. A módosítás két nagy témakört érint: egyrészt az elektronikus úton nyújtott szolgáltatásokkal kapcsolatos teljesítési hely szabályait, másrészt a fordított adózásra vonatkozó rendelkezéseket. Emellett - hosszú évek után - 2014. július 1-jén új számlázási rendelet lépett hatályba.
Közleményünk írásakor még a köztársasági elnök aláírására váró törvényjavaslat értelmében 2015. január 1-jétől – egy egységes, tagállamokat érintő uniós előírásnak megfelelően – megváltoznak az általános forgalmi adóról szóló törvény (továbbiakban: áfatörvény) teljesítési hely szabályai a telekommunikációs, rádiós és audiovizuális médiaszolgáltatások, valamint az elektronikus úton nyújtott nyújtott szolgáltatások kapcsán. Az új szabály értelmében a nem adóalanyoknak (jellemzően magánszemélyeknek) nyújtott, előzőekben említett szolgáltatások esetében a teljesítés helyét a továbbiakban már egységesen a nem adóalany igénybe vevőnek a letelepedettsége (magánszemély esetében lakóhelye) fogja meghatározni.
„A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy például azon magyar telekommunikációs cégeknek, médiaszolgáltatóknak, akik más tagállamban lakó magánszemélyek részére nyújtanak szolgáltatásokat, elvi jelleggel a magánszemély lakóhelye szerinti tagállamban lenne adófizetési kötelezettsége, amely egyben nyilvántartásba vételi kötelezettséget is jelentene számára ” – magyarázza Varga Szabolcs, a PwC Magyarország adó-tanácsadási üzletágának menedzsere.
A jogszabály-változásból eredő adminisztrációs terhek csökkentése érdekében azonban a módosítás lehetővé teszi, hogy az érintett szolgáltatásnyújtók úgynevezett „egyablakos rendszer” („one-stop-shop”) útján tegyenek eleget a felmerülő adókötelezettségeiknek. Ennek értelmében a szolgáltatásnyújtók a más tagállamban teljesített ügyleteik után valamennyi adókötelezettségüket a letelepedettségük szerinti adóhatóság (így a magyar cégek esetében a magyar adóhatóság) útján teljesíthetik.
Az többletadminisztráció, mint hátrány mellett azonban ki kell emelni a módosításból fakadó adóelőnyt is, hiszen a módosítás következtében az érintett magyar szolgáltatók a jelenlegi, a Közösségben is igen magasnak számító magyar adómérték (27 %) helyett a következő évtől a más tagállamokban jellemzően alacsonyabb adókulccsal adózhatnak az érintett szolgáltatások után.
„A módosítással érintett másik nagy témakör a fordított adózás. A fém- és acéliparban előforduló nagy arányú csalások visszaszorítása érdekében a jövő év elejétől kiterjesztenék a fordított adózást bizonyos acélipari termékekre is. Ez azt jelenti, hogy nem a termék értékesítője, hanem beszerzője köteles megfizetni az adót. Figyelemmel arra, hogy a fordított adózással érintett termékeket az áfatörvény melléklete – hasonlóan a fordított adózással érintett hulladékokhoz hasonlóan - vámtarifaszámmal jelöli, így a jövőben az acélipari termékek pontos tarifálása nagyobb jelentőséggel bír majd a helyes adókezelés érdekében” – hívja fel a figyelmet Deák László, a PwC Magyarország adó-tanácsadási üzletágának cégtársa .
2014. július 1-jén hatályba lépett az új számlázással és nyugtakibocsátással kapcsolatos NGM-rendelet.
Az új rendelet legfontosabb újdonságai közé sorolható az, hogy 2014. október 1-jétől az alkalmazott számlázó és online számlázó programot be kell jelenteni az adóhatósághoz (eddig nem volt ilyen kötelezettsége az adóalanyoknak). Az ezen rendelkezésre vonatkozó átmeneti szabályok értelmében a már a szabály hatályba lépésekor használt (online) számlázó program bejelentésének végső határideje 2014. november 15-e. A bejelentésre egy, az adóhatóság által erre a célra rendszeresített formanyomtatvány szolgál majd. Az új számlázási rendelet emellett 2015. július 1-jétől új előírásokat tartalmaz az elektronikus formában megőrzött számla adatainak adóhatósági ellenőrzés során történő rendelkezésre bocsátásának kötelező formátumára, adatszerkezetére is.
2014.07.15.
Forrás: profitline.hu, pwc.hu
Erre figyeljen, ha számlázó programot használ!
Be kell jelenteni az adóhatóságoknak a számlázó programok nevét, s még egy sor más részletet - derül ki egy hétfőn (2014.06.30-án) megjelent NGM-rendeletből. :
Aki számlázó programot használ – s idén október 1. után is szeretné azt használni - annak idén november 15-ig be kell jelenteni az adóhatóságnak a programmal kapcsolatos számos részletet, adatot, derül ki a hétfői Magyar Közlönyből.
Őrizni kell a dokumentációt:
Sztankó Dániel, az RSM DTM szakértője elmondta: a számlázási programhoz a fejlesztőnek továbbra is dokumentációt kell készíteni. A számlázási program nem rendelkezhet olyan funkciókkal, amelyek nem szerepelnek a program dokumentációjában. Ez azt is jelenti, hogy amennyiben a program funkciói megváltoznak, akkor a dokumentációt frissíteni kell. A dokumentációt a programot használó adóalanynak a program dokumentációját meg kell őrizni, méghozzá a program által kibocsátott számla az ezen számlázó programmal kibocsátott számlában áthárított adó megállapításához való jog elévüléséig. Ez vonatkozik a program valamennyi kiegészítésére, illetve módosítására. Az adóalany ezen megőrzési kötelezettségének elektronikusan is eleget tehet - mondta a szakértő.
A rendelet más adatszolgáltatást ír elő a számlázó programokra és mást az online számlázó rendszerekre, bár a rendelet fogalmi meghatározása szerint az online számlázó rendszer is számlázó program (számlázó program: számla kibocsátására alkalmas számítástechnikai program, programfunkció, programmodul, ideértve az online számlázó rendszereket is).
Számlázó programnál be kell jelenteni a számlázó program:
- nevét, azonosítóját;
- fejlesztőjének nevét, és – ha van – adószámát;
- értékesítőjének, rendelkezésre bocsátójának nevét, adószámát;
- beszerzésének, használata megkezdésének vagy – saját fejlesztésű program használata esetén –
a rendeltetésszerű használatbavételének időpontját.
Aki online számlázó rendszert használ, az köteles bejelenteni a rendszer:
- nevét és elérhetőségét;
- az online számlázási szolgáltatást nyújtó nevét, adószámát;
- az online számlázási szolgáltatás igénybevételének kezdő időpontját.
Mást kell bejelenteni
Sztankó Dániel az ado.hu kérdésére elmondta: az online számlázó rendszer fogalmát nem határozza meg ugyan a rendelet, de a rendelet szövegkörnyezetéből arra lehet következtetni, hogy itt bizonyosan webes felületen elérhető számlázási platformról van szó. Azaz olyan számlázási webplatformról van szó, amely nincs letöltve a számítógépre, hanem „felhőben” vagyis a szerveren találhatók, azaz webes felületen kell belépni, s a webes felületen lehet a számlákat – online – kibocsátani.
Így tehát az online számlázó rendszerről használatáról más adatokat kell bejelenteni az adóhatóságnak, mint a hagyományos, asztali számítógépre letölthető számlázási programokról.
Minden másban az online számlázási rendszerekre ugyanaz vonatkozik, mint általában a számlázási programokra. Beleértve azt az újdonságot is, hogy már nem kell nyilatkozatot adnia a fejlesztőnek a program mellé annak jogszabályoknak való megfelelőségéről, hanem a teljes dokumentációt, amelyet az adózónak a számla elévüléséig (5 évig) meg kell őriznie. A program frissítésekor újabb dokumentációt kell kapnia a felhasználóknak, tehát a dokumentációkat verziószámonként meg kell őrizni – ám nem kötelező papír alapon, lehetséges elektronikusan is. Ez vonatkozik tehát a jogszabály alapján minden számlázási programra, így az online számlázási rendszerekre is – mondta el az ado.hu kérdésére Sztankó Dániel.
A szakember szerint nem változott a folyamatos sorszámozottságra vonatkozó előírás, valamint az a követelmény, miszerint számlázó programnak az adóalany nem magyarországi adószámán történő számla kibocsátásához a belfölditől elkülönített sorszámtartományt kell biztosítania.
November 15. a határidő
A rendeletből kiderül, aki idén október 15. után szerez be, vesz használatba számlázási programot, illetve vesz igénybe online számlázási szolgáltatást, annak 30 napon belül kell bejelentenie az adatokat az adóhatóságnak. Aki már most is használ ilyet, vagy október 1. és 15. között vásáeol ilyet, annak a határidő november 15.
A rendelet szerint az adatokat az adóhatóság erre a célra rendszeresített nyomtatványán lehet bejelenteni, várjuk az adóhatóság válaszát, hogy a nyomtatványok mikortól lesznek elérhetők (a közszolgálati tisztviselők napja miatt várhatóan ez leghamarabb szerdán érkezhet meg).
2014.07.02.
Forrás: ado.hu
Újabb fordulat az időszakos elszámolás módosításában
Teljes visszakozásra utal az Országgyűlés törvényalkotási bizottságának tegnap elfogadott úgynevezett összegző módosítási javaslata az általános forgalmi adóról szóló törvény úgynevezett időszakos ügyletekre vonatkozó eredetileg indítványozott halasztásával kapcsolatban :
Emlékeztetőül: a 2007. évi CXXVII. törvény (Áfa tv.) 58. §-a hivatkozott törvényhely új szabályainak fél évvel történő elhalasztását nemrégiben egyéni képviselői törvénymódosító javaslat indítványozta (száma: T/168), mondván ez a megfelelő felkészülés érdekében szükséges.
Nos, úgy tűnik ez az újabb haladék sem bizonyult alkalmas eszköznek a kedélyek lecsillapítására.
A törvényalkotási bizottság javaslata ugyanis egyenesen már a jelenlegi szabályok továbbéltetését javasolta, éspedig rendszerűen, tehát nem átmeneti jelleggel. Miután tegnap a Parlament áldását adta a bizottsági javaslatra, mindennemű megkülönböztetés nélkül mindazoknál, akik részletfizetésben vagy határozott időre szóló elszámolásban állapodtak meg, a teljesítés változatlanul az ellenérték megtérítésének esedékessége (határideje) lesz, amelyre az adott részlet vagy elszámolás vonatkozik (Áfa tv. 58. § (1) bekezdése).
Mivel azonban egyáltalán nem biztos, hogy ez régi-új szabály július 1-jéig hatályba lép, miként ennek lehetőségével az összegző javaslat indokolása maga is számol, ezért a jogfolytonosságot egy sajátos átmeneti rendelkezéssel próbálják megteremteni. Ennek lényege, hogy július 1-jei változás ide vagy oda, az esetleg később hatályba lépő régi-új szabályokat visszamenőleg, azokra a részletfizetéses vagy időszakos elszámolású ügyletekre kell alkalmazni, amelyeknél a kezdet és az ahhoz fűzött fizetés esedékessége egyaránt június 30-át követi (Áfa tv. 284. §-a). Ez a megoldás nyilván akkor lehet hatékony, ha az ilyen értelemben vett törvényhozási késedelem csupán pár napos, legfeljebb egy-két hetes, magyarán kis kitérő után még július hónap első felében megtörténik az „eredeti – értsd: a jelenlegi, június végéig tartó! – állapot helyreállítása”.
2014.06.24.
Forrás: Adózóna
Júliustól változnak a számlázási szabályok
1 ) Számlázási szabályok változása 2014.07.01. naptól ( Áfa tv 58 . § ) :
2014. július 1-től az időszakos elszámolás alá eső ügyletek teljesítési időpontjának az elszámolási időszak utolsó napja számít.
Ezt az új szabályozást olyan, 2014. június 30. után kezdődő elszámolási időszakra kell először alkalmazni, amelynél a fizetés esedékessége 2014. június 30-at követő időpont. Ezek azok a számlák, amikor időszak alatt teljesített munkáról szól a számla .
Pld.: 2014.július havi takarítás;
Pld.: üzemeltetés 2014.07.01-2014.07.15.időszak alatt.
A 2014. július 1. naptól kezdődő időszak számlázására kell először alkalmazni az új szabályt. Feltétel még , hogy ezen számlák fizetési határideje is 2014.07.01 dátum utáni. ( ha valamely feltétel nem teljesül, akkor a régi szabály szerint állítandó ki a számla , azaz teljesítési dátum= fizetési határidő. Pld.: takarítás 2014.06.28-2014.07.15. Telj dátum= fizetési határidő).
Új szabály szerint kiállított számla : Teljesítési dátum = számlázott időszak utolsó napja !!!
Pld.: 2014. júliusi takarítás : Teljesítés dátuma: 2014.07.31.
Pld.: Üzemeltetés 2014.07.01-2014.07.15. Teljesítés dátuma : 2014.07.15.
A számla szöveg részében a számlázott időszakot továbbra is fel kell tüntetni.
Tájékoztatásul: a közüzemi és telekommunikációs szolgáltatások esetén továbbra is fennmarad a Teljesítés dátuma= Fizetési határidő szabály.
2 ) ÁFA tv 142 § változása, fordított adózás körének bővülése:
Az építési hatósági engedélyezésre vonatkozó szabályok 2013-ban változtak. Ehhez kapcsolódik a módosítás 2014. január 1-jétől, mely szerint nemcsak az olyan építés-szerelési és egyéb szerelési szolgáltatások esnek fordított adózás alá, amelynek építési hatósági engedélyköteles ingatlan létrehozatalára, bővítésére, átalakítására, illetve egyéb megváltoztatására irányulnak, hanem azok is, amelyeknél az ingatlan létrehozatala, átalakítása, bővítése vagy egyéb megváltoztatása az építési hatóság tudomásulvételi eljárásához kötött. [Áfa tv. 142. § (1) bek. b) pont, Mód. tv. 108. §]
2014.05.27.
Forrás: NAV
Adótartozásnál kötelező lesz a könyvvizsgálat
A Számviteli törvény tavalyi változásával ugyan szűkült a könyvvizsgálatra kötelezettek köre, azonban a jogszabály módosításának értelmében kisebb cégeknél is kötelezővé válik, amelyekre korábban nem vonatkozott.
Bár a köztudatban az a hír maradt meg elsősorban, hogy a könyvvizsgálati kötelezettség határértékének 300 millió Ft-ra történő felemelésével szűkül a könyvvizsgálatra kötelezettek köre, azonban a Számviteli törvény változása következtében ezt a fajta mentességet nem alkalmazhatja minden társaság. Sőt, a jövőben olyanokra is kiterjedhet a könyvvizsgálati kötelezettség, akikre korábban nem vonatkozott – hívja fel a figyelmet a LeitnerLeitner adótanácsadó, könyvelő és könyvvizsgáló cég blogbejegyzése.
2014.05.23
Forrás: piacesprofit.hu
Május 31-e az élelmiszerlánc-felügyeleti díj bevallási határideje
Már elérhető a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztosági Hivatal (NÉBIH) honlapján a 2014. évi élelmiszerlánc-felügyeleti díj bevallási felülete. Az élelmiszerlánc valamennyi szereplőjét érintő kötelezettségnek 2014. május 31-ig kell eleget tenni.
Fontos jogszabályváltozás, hogy – az elsősorban végső fogyasztó számára értékesítő – mikrovállalkozás vagy kistermelő (bármely ágazatban) az idei bevallási időszaktól kezdődően választhat, hogy bevallási és fizetési kötelezettségének a 20 000 Ft átalányösszeggel vagy tételes bevallással kíván eleget tenni. A felügyeleti díj megfizetése két egyenlő részletben történik. Az első részletet – azaz a díj 50%-át – 2014. július 31-ig, míg a másodikat 2015. január 31-ig kell átutalni a NÉBIH 10032000-00289782-30006016 célszámlájára.
2014.04.29
Forrás: NÉBIH
Kft. kötelező törzstőke emelés 3 000 000 Ft-ra
Az új Ptk. és végrehajtási rendelete alapján a Kft.-k az új Ptk 2014.03.15-i hatályba lépését követő első módosításkor, de legkésőbb 2016. március 15-ig kötelesek a törzstőkét 3.000.000.- Ft-ra emelni. Ez azt jelenti, hogy 2014. március 15-ét követően a Kft.-k akár egy székhelyváltozás miatt kötelesek lesznek végrehajtani a tőkeemelést!
A már most láthatóan szükséges cégmódosításokat célszerű március 15-e előtt megtenni.
2014 január 17.
Forrás: Nemzetgazdasági Minisztérium